صفحه نخست / اخبار / کروز کنترل تطبیقی
تصاویر
  • زمان مطالعه 4 دقیقه
  • 1277 نمایش

کروز کنترل تطبیقی

کروز کنترل تطبیقی یا ACC مخفف Adaptive Cruise Control نوعی سیستم امنیتی هوشمند در کشنده‌های نسل جدید اسکانیا است. این سیستم سرعت خودرو را به صورت خودکار تنظیم کرده و فاصله ایمن با خودروی جلویی را حفظ می‌کند. سیستم ACC با استفاده از سنسورهای رادار یا لیزر، موقعیت و سرعت خودروی جلویی را شناسایی کرده و با تغییر دنده، ترمز و گاز، سرعت خودرو را کنترل می‌کند. در این مقاله، به تعریف کروز کنترل تطبیقی، نحوه کار، انواع مختلف آن و مزایایی که برای رانندگان و محیط زیست دارد، می‌پردازیم.

acc system

کروز کنترل تطبیقی، یک نوع پیشرفته از کروز کنترل سنتی است که فقط می‌توانست سرعت خودرو را ثابت نگه دارد. کروز کنترل تطبیقی با توجه به شرایط جاده، سرعت خودرو را افزایش یا کاهش می‌دهد و فاصله مناسب با خودروی جلویی را تنظیم می‌کند. این سیستم به راننده اجازه می‌دهد که سرعت مورد نظر و فاصله مطلوب را انتخاب کند و در صورت لزوم، بتواند سیستم را خاموش کرده یا دستی تغییر دهد. این سیستم جزئی از خودروهای هوشمند و نسل جدید است که به افزایش ایمنی و راحتی راننده کمک زیادی می‌کند.

نحوه کار کروز کنترل تطبیقی

این سیستم با ارتباط با دیگر سیستم‌های خودرو می‌تواند سرعت خودرو را افزایش یا کاهش دهد و در صورت لزوم، خودرو را کاملاً متوقف کند. طوری که با استفاده از سنسورهای رادار یا لیزر، مدام سرعت و فاصله خودروی جلویی را اندازه‌گیری می‌کند و در صورت نیاز، سرعت خودرو را کاهش یا افزایش می‌دهد. اگر خودروی جلویی کندتر حرکت کند، سیستم با ترمزگیری ملایم، سرعت خودرو را کاهش می‌دهد و فاصله ایمن را حفظ می‌کند. در صورتی که خودروی جلویی از مسیر خارج شود یا سرعتش را افزایش دهد، سیستم با افزایش گاز، سرعت خودرو را به حالت قبلی بازمی‌گرداند. اگر خودروی جلویی ناگهان ترمز کند یا مانعی در مسیر باشد، سیستم با ترمز اضطراری، خودرو را کاملاً متوقف می‌کند و هشدار صوتی و بصری به راننده می‌دهد. کروز کنترل تطبیقی همچنین می‌تواند با سیستم‌های هوشمند دیگر خودرو همچون سیستم ترمز اضطراری پیشرفته AEB نیز همکاری کرده و به افزایش ایمنی راننده کمک کند.

adaptive cruise control

برای استفاده از کروز کنترل تطبیقی، راننده باید چند مرحله را طی کند:
- مرحله اول: راننده باید با فشار دادن دکمه ON یا ACC روی فرمان یا داشبورد، سیستم را فعال کند.
- مرحله دوم: با فشار دادن پدال گاز، سرعت خودرو را به میزان مورد نظر خود تنظیم کند.
- مرحله سوم: راننده باید با فشار دادن دکمه SET یا RES روی فرمان یا داشبورد، سرعت خودرو را در سیستم ثبت کند.
- مرحله چهارم: راننده باید با استفاده از دکمه‌های + و - روی فرمان یا داشبورد، فاصله مورد نظر خود را با خودروی جلویی تنظیم کند. این فاصله معمولا با یک، دو یا سه نشانه روی صفحه نمایش خودرو نشان داده می‌شود.
- مرحله پنجم: راننده باید به صفحه نمایش خودرو توجه کند که نشان می‌دهد سیستم کروز کنترل تطبیقی فعال است و خودروی جلویی را شناسایی کرده است. این نشانه معمولا با یک آیکون خودرو یا یک خطوط همگرا روی صفحه، نمایش نشان داده می‌شود.

انواع مختلف کروز کنترل تطبیقی

کروز کنترل تطبیقی می‌تواند در سه نوع اصلی دسته‌بندی شود: کروز کنترل تطبیقی ساده، کروز کنترل تطبیقی پیشرفته و کروز کنترل تطبیقی با قابلیت توقف و راه‌اندازی.

- کروز کنترل تطبیقی ساده: این نوع کروز کنترل تطبیقی، فقط توانایی تنظیم سرعت خودرو را دارد و فاصله ایمن با خودروی جلویی را حفظ می‌کند. این سیستم نمی‌تواند خودرو را کاملاً متوقف کند و در صورتی که سرعت خودرو کمتر از حد مشخصی شود، سیستم خاموش شده و راننده باید سیستم را دوباره راه‌اندازی کند. این سیستم مناسب برای رانندگی در بزرگراه‌ها و جاده‌های باز است.
- کروز کنترل تطبیقی پیشرفته: این نوع، علاوه بر تنظیم سرعت و فاصله، می‌تواند خودرو را کاملاً متوقف کند و در صورت لزوم، خودرو را دوباره راه‌اندازی کند. این سیستم برای رانندگی در شهر و ترافیک مناسب است.
- کروز کنترل تطبیقی با قابلیت توقف و راه‌اندازی: این نوع سیستم، همانند کروز کنترل تطبیقی پیشرفته است؛ با این تفاوت که می‌تواند خودرو را در صورت توقف طولانی‌مدت، خاموش کند و با راه‌اندازی مجدد سیستم، خودرو را روشن کند. این سیستم، به صرفه‌جویی در مصرف سوخت و آلودگی محیط زیست تا حد زیادی کمک می‌کند که در واقع از ویژگی‌های این نوع کروز کنترل تطبیقی محسوب می‌شود.


کلام آخر
این سیستم نه تنها راحتی راننده را افزایش می‌دهد، بلکه ایمنی رانندگی را نیز بهبود می‌بخشد و مصرف سوخت را کاهش می‌دهد.  کروز کنترل تطبیقی یک قدم مهم در راستای تحقق خودروهای خودران است که در آینده نزدیک می‌توانند ترافیک را تا حد زیادی مدیریت کنند. کمپانی اسکانیا نیز با اهمیت به حفظ محیط زیست، کشنده‌های نسل جدید اسکانیا را با سیستم‌های هوشمند و پیشرفته‌ای طراحی و تولید کرده است که تا حد زیادی در ایمنی و کاهش مصرف سوخت نقش دارند. همچنین شما می‌توانید جهت آشنایی با این سیستم و اطلاعات بیشتر، با کارشناسان تیتان دیزل در ارتباط باشید.


تیتان دیزل تنها نمایندگی رسمی کامیون و کشنده‌های اسکانیا در ایران