صفحه نخست / اخبار / رینگ پیستون اسکانیا
تصاویر
  • زمان مطالعه 4 دقیقه
  • 80 نمایش

رینگ پیستون اسکانیا

رینگ پیستون اسکانیا از قطعات مهم در کشنده‌های اسکانیا محسوب می‌شود که در بازدهی و عملکرد موتور نقش بسزایی دارد. در یک موتور اسکانیا از سه عدد رینگ پیستون استفاده شده که از نظر وظیفه با یکدیگر متفاوت هستند. رینگ‌های پیستون از بالا به ترتیب با نام‌های رینگ کمپرس اول، رینگ کمپرس دوم و رینگ روغن است که وظایف متفاوتی با یکدیگر دارند. رینگ کمپرس اول وظیفه ایجاد کمپرس در محفظه احتراق را داشته و رینگ کمپرس دوم وظیفه دارد کمپرس جزئی که از رینگ کمپرس اول رد شد را جذب کرده و بتواند روغنی که توسط رینگ روغن به دیواره سیلندر مالیده شده را جمع کند و به محفظه کارتل انتقال دهد. در نهایت، رینگ روغن هم همانطور که از نامش پیداست وظیفه دارد سیلندر را روغن کاری کند.

رینگ‌های روغنی وظیفه دارند تا لایه نازکی از روغن را بین رینگ‌ها و سیلندر حفظ کنند؛ این کار به روانکاری و خنک‌کاری پیستون و همچنین جلوگیری از اصطکاک بیش از حد آن کمک می‌کند. همچنین این قطعه نقش مهمی در انتقال حرارت از پیستون به جداره سیلندر دارد که این امر به خنک شدن موتور و جلوگیری از گرم شدن بیش از حد آن کمک می‌کند. در این مقاله قصد داریم به بررسی دقیق رینگ پیستون اسکانیا، وظایف آن و... بپردازیم.

وظایف رینگ پیستون در موتور اسکانیا

از وظایف مهم رینگ پیستون اسکانیا می‌توان به آب‌بندی محفظه احتراق، کنترل روغن، انتقال حرارت، حفظ فشار تراکم و کمک به حرکت روان پیستون اشاره کرد. رینگ‌های تراکم (Compression Rings) با ایجاد درزگیری کامل بین سیلندر و پیستون، از نشت مخلوط هوا و سوخت به داخل میل‌لنگ و همچنین از ورود روغن به محفظه احتراق جلوگیری می‌کنند. نشت از محفظه احتراق می‌تواند منجر به کاهش قدرت و بازدهی موتور، افزایش مصرف سوخت و همچنین آسیب به قطعات داخلی موتور شود. رینگ‌های روغنی (Oil Control Rings) وظیفه دارند تا لایه نازکی از روغن را بین سطح پیستون و سیلندر حفظ کنند. این کار به روانکاری و خنک‌کاری پیستون و همچنین جلوگیری از اصطکاک بیش از حد آن کمک می‌کند. استفاده از روغن به عنوان روان کننده، اصطکاک بین قطعات متحرک موتور را کاهش داده و از گرم شدن و فرسایش آن‌ها جلوگیری می‌کند.

رینگ‌های پیستون نقش مهمی در انتقال حرارت از پیستون به جداره سیلندر دارند که همین امر به خنک شدن موتور و جلوگیری از گرم شدن بیش از حد آن کمک می‌کند. گرمای زیاد می‌تواند منجر به آسیب به قطعات داخلی موتور، کاهش قدرت و بازدهی آن و همچنین افزایش مصرف سوخت شود. رینگ‌های تراکم با جلوگیری از نشت گاز از محفظه احتراق، به حفظ فشار تراکم مناسب در موتور کمک می‌کنند. چرا که فشار تراکم مناسب برای احتراق کامل مخلوط هوا و سوخت و تولید حداکثر قدرت موتور ضروری است. همچنین لایه نازکی از روغن که توسط رینگ‌های روغنی بین پیستون و سیلندر حفظ می‌شود، به حرکت روان پیستون در داخل سیلندر کمک می‌کند. این امر باعث کاهش اصطکاک و سایش موتور و در نتیجه افزایش طول عمر آن می‌شود.

کلام آخر

انتخاب مناسب و باکیفیت رینگ پیستون اسکانیا و تعویض به موقع، می‌تواند به حفظ عملکرد و بازدهی موتور، افزایش طول عمر موتور و کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری تا حد زیادی کمک کند. علاوه بر این، بررسی یا تعویض این قطعه باید توسط کارشناسان متخصص انجام شود؛ بنابراین، رانندگان اسکانیا می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه مشکل، جهت بررسی و تعویض این قطعه، به نمایندگی‌های مجاز تیتان دیزل در سراسر کشور به عنوان تنها نمایندگی رسمی کامیون و کشنده‌های اسکانیا در ایران مراجعه کنند.

تیتان دیزل تنها نمایندگی رسمی کامیون و کشنده‌های اسکانیا در ایران