صفحه نخست / اخبار / عملکرد ریتاردر اسکانیا
تصاویر
  • زمان مطالعه 2 دقیقه
  • 115 نمایش

عملکرد ریتاردر اسکانیا

ریتاردر اسکانیا در سال 1993 به بازار عرضه و تاریخ ساز شد. در ماشین‌های سنگین، ریتاردر یک سیستم ترمز کمکی است که از طریق کاهش دور خروجی گیربکس عمل ترمزگیری را انجام می دهد. این سیستم معمولاً در وسایل نقلیه سنگین مثل کامیون‌ها و اتوبوس‌های بین شهری استفاده می‌شود. در واقع کنترل خودکار سرعت در سراشیبی که توسط یک اهرم نصب شده روی داشبورد یا از طریق پدال ترمز کنترل می‌شود یک نوآوری بزرگ بین رانندگان محسوب می‌شد.

ریتاردر اسکانیا

عملکرد ریتاردر اسکانیا به این شکل است که استفاده از سیستم ترمز چرخ‌ها را کاهش می‌دهد و با سرد نگه داشتن سیستم ترمز چرخ‌ها، برای عملکرد اضطراری کامل در زمانی که راننده ترمز شدیدتری نیاز دارد باعث افزایش ایمنی بیشتری هنگام ترمز‌گیری می‌شود. راهکار کاهش سرعت یک کامیون استاندارد در حال حرکت، علاوه بر استفاده از ترمز چرخ‌ها، پایین آوردن دنده و استفاده از ترمز موتور است.


کاهش سرعت به وسیله ریتاردر اسکانیا

اکثر کامیون‌ها مجهز به ترمز موتور هستند که اغلب به خاطر پر سروصدا بودن برای مناطق شهری مناسب نیستند. کشنده‌های اسکانیا دارای ریتاردر اسکانیا هستند که با کاهش دور خروجی گیربکس باعث کم شدن سرعت خودرو شده و به صورت دستی و اتوماتیک، می‌تواند فعال شود. در حالت دستی، اهرم ریتاردر که دارای 5 مرحله کاهش (هر مرحله 20% افزایش توان ریتاردر) است با توجه به شرایط رانندگی توسط راننده انتخاب و اعمال می‌شود. همچنین حالت اتوماتیک ریتاردر اسکانیا به همراه ترمز خفه کن اگزوز و ترمز پدالی به صورت یک ترمز ترکیبی عمل می‌کند.

 

کاهش سرعت به وسیله ریتاردر

زمان استفاده از ریتاردر

بهترین زمان استفاده از ریتاردر اسکانیا، هنگام قرار گرفتن در سرازیری‌های طولانی با بارهای زیاد است. این کار باعث جلوگیری از افزایش سرعت خودرو و جلوگیری از سبک کردن دنده‌های گیربکس می‌شود و در نهایت سرعت خودرو را در این شرایط بدون درگیری سیستم ترمز چرخ‌ها به خوبی کنترل می‌کند. در شرایطی که ریتاردر عمل ترمزگیری را انجام می‌دهد تمامی چرخ‌ها آزاد هستند و عمل فرمان پذیری به خوبی انجام می‌شود. این کار باعث خواهد شد راننده کنترل بهتری بر خود داشته باشد که از ویژگی‌های دیگر استفاده از ریتاردر است.

 

زمان استفاده از ریتاردر


کلام آخر

امروزه استفاده از ترمزهای کمکی در کامیون‌ها بسیار گسترده‌تر شده که تا حد قابل توجهی باعث افزایش ایمنی بیشتر در جاده‌ها شده است. ریتاردر اسکانیا، یکی از پرکاربردترین‌ سیستم‌ها در دسته ترمزهای کمکی است. همچنین می‌توان گفت کشنده‌های اسکانیا پیشگام در ریتاردر بوده‌اند.

شما می‌توانید جهت خدمات پس از فروش و اطلاعات بیشتر با واحد ارتباط با مشتریان تیتان دیزل در تماس باشید.

تیتان دیزل تنها نمایندگی رسمی کامیون و کشنده‌های اسکانیا در ایران